NASA je vodilna v svetu na področju podnebnih študij in znanosti o Zemlji. Njena vloga sicer ni določanje podnebne politike ali predpisovanje posebnih rešitev za podnebne spremembe. Njena glavna naloga je zagotavljanje zanesljivih znanstvenih podatkov, potrebnih za razumevanje podnebnih sprememb. NASA te informacije posreduje svetovni javnosti – oblikovalcem politike, odločevalcem in znanstvenikom po vsem svetu.

Podnebne spremembe so eno najkompleksnejših vprašanj, s katerimi se soočamo danes. Vključuje številne razsežnosti – znanost, ekonomijo, družbo, politiko ter moralna in etična vprašanja – ter je globalni problem, ki ga občutimo na lokalni ravni in bo prisoten še tisočletja.

Ogljikov dioksid kot toplogredni plin je glavno gonilo nedavnega globalnega segrevanja, ki se v ozračju zadržuje več tisoč let. Tudi če bi danes prenehali izpuščati vse toplogredne pline, bodo globalno segrevanje in podnebne spremembe še naprej vplivale na prihodnje generacije.

Koliko podnebnih sprememb?

To bo odvisno od tega, kako se bodo naše emisije nadaljevale in kako se bo naše podnebje odzivalo na te emisije. Kljub vse večji ozaveščenosti o podnebnih spremembah naše emisije toplogrednih plinov še naprej neusmiljeno naraščajo. Leta 2013 je dnevna raven ogljikovega dioksida v ozračju prvič v zgodovini človeštva presegla 400 delcev na milijon.

Ker smo že zavezani določeni stopnji podnebnih sprememb, odziv na podnebne spremembe vključuje dvojni pristop:

  1. blaženje podnebnih sprememb – zmanjšanje emisij in stabilizacija ravni toplogrednih plinov v ozračju in
  2. prilagajanje podnebnim spremembam.

Blaženje podnebnih sprememb

Blaženje podnebnih sprememb se kaže v aktivnostih za zmanjšanje emisij (zamenjava fosilnih goriv, zeleni transport) oziroma povečanju ponorov ogljikovega dioksida iz ozračja (oceani, gozdovi in kmetijska zemljišča). Cilj blažitve je preprečiti znatno vmešavanje človeka v zemeljsko podnebje, stabilizirati ravni toplogrednih plinov v časovnem okviru, ki zadostuje, da se ekosistem naravno prilagodi podnebnim spremembam, in zagotoviti, da proizvodnja hrane ni ogrožena, ter omogočiti gospodarski razvoj v trajnostni način.

Prilagajanje podnebnim spremembam

Prilagajanje življenja v spreminjajočem se podnebju vključuje prilagajanje dejanskemu ali pričakovanemu prihodnjemu podnebju. Cilj je zmanjšati naša tveganja zaradi škodljivih učinkov podnebnih sprememb, kot so dvig morske gladine, intenzivnejši ekstremni vremenski pojavi ali nezanesljiva preskrba s hrano. Vključuje tudi čim boljše izkoriščanje morebitnih koristnih priložnosti, povezanih s podnebnimi spremembami, na primer daljše rastne dobe ali povečan donos v nekaterih regijah.

Medtem ko so podnebne spremembe globalni problem, se občutijo na lokalni ravni. Lokalne oblasti so torej v prvi vrsti prilagajanja. Mesta in lokalne skupnosti po vsem svetu se osredotočajo na reševanje lastnih podnebnih problemov. Prizadevajo si zgraditi obrambo pred poplavami, načrtovati višje temperature in posledične suše, izboljšati shranjevanje in uporabo vode …

Kako je vključena NASA?

NASA je z očmi, usmerjenimi v Zemljo, in bogatim znanjem o zemeljskem podnebju eden izmed svetovnih virov na področju znanosti o podnebju.

Nasina vloga je zagotoviti zanesljive znanstvene podatke, potrebne za razumevanje podnebnih sprememb. Na primer, podatki agencije Gravity Recovery and Climate Experiment (GRACE), njene nadaljevalne misije (GRACE-FO), satelita Ice, Cloud and Land Elevation Satellite (ICESat) in misij ICESat-2 so pokazali hitre spremembe pri velikih ledenih ploščah na Zemlji. Seriji misij Sentinel-6 Michael Freilich in Jason sta od leta 1992 dokumentirali dvig globalne gladine morja.

NASA daje podrobne podnebne podatke na voljo svetovni skupnosti. NASA je ena od 13 ameriških vladnih agencij, ki so del raziskovalnega programa ZDA o globalnih spremembah. Ima pravno pooblastilo, da pomaga državi in svetu razumeti, oceniti, napovedati in se odzvati na globalne spremembe. Te partnerske agencije v ZDA vključujejo še: Ministrstvo za kmetijstvo, Agencijo za varstvo okolja in Ministrstvo za energijo, od katerih ima vsak drugačno vlogo glede na svoje strokovno področje.

Čeprav NASA ni osredotočena na raziskave in razvoj energetske tehnologije, potekajo aktivnosti z različnimi partnerji in agencijami, da bi našli druge vire energije za zadovoljevanje naših potreb in so usmerjeni k blažitvam podnebnih sprememb.

Avtor: M.B.

Vir: climate.nasa.gov