Največja toplotna črpalka na svetu bo postala ključen del daljinskega ogrevalnega sistema v Helsinkih, s katerim bo ogrevala približno 30.000 domov. Projekt predstavlja pomemben korak k razogljičenju in trajnostni energetski prihodnosti finske prestolnice.
Inovacija za trajnostno prihodnost
Toplotna črpalka zrak-voda, ki jo nameščajo za razogljičene mestnega sistema daljinskega ogrevanja, bo pridobivala toploto na centralizirani lokaciji. Distribuirala jo bo prek podzemne mreže cevi v domove in podjetja. Toplotna črpalka lahko deluje pri temperaturah do -20 °C, pri tem pa bo uporabljala električno energijo iz obnovljivih virov.
Projekt, ki ga vodi finsko energetsko podjetje Helen Oy, naj bi začel obratovati konec leta 2026. »Helsinki si prizadevajo doseči ogljično nevtralnost do leta 2030. Prehod na bolj trajnostni ogrevalni sistem je ključen za uresničitev tega cilja,« je poudaril Juhani Aaltonen, podpredsednik za zelene naložbe pri Helen Oy. »Toplotna črpalka bo ob zaključku projekta znatno zmanjšala emisije CO2, ki jih povzroča ogrevanje, in nas tako približala našemu ničelnemu cilju neto vrednosti. Poleg tega bo nova tovarna verjetno prispevala k stabilnosti cen za naše odjemalce, saj je njena proizvodnja zlahka nastavljiva.«
Finsko ministrstvo za gospodarske zadeve in zaposlovanje je projektu dodelilo subvencijo, kar dokazuje podporo države pri prehodu na obnovljive vire energije.
Koliko domov bo ogrevala ogromna finska toplotna črplaka?
Nova toplotna črpalka bo skupaj z dvema električnima kotloma s kapaciteto 50 MW letno prihranila približno 26.000 ton emisij CO2. Hkrati pa zagotovila dovolj toplote za okoli 30.000 domov.
Največjo toplotno črpalko zrak-voda na svetu bo dobavil nemški proizvajalec MAN Energy Solutions. Hladilni sistem toplotne črpalke uporablja kot hladilno sredstvo CO2, ki je okolju prijaznejši v primerjavi s tradicionalnimi plini.
»Projekti mestnega daljinskega ogrevanja, ki uporabljajo podnebno nevtralne tehnologije, so bistveni za napredek globalnih prizadevanj za zmanjšanje emisij ogljika,« pravi Uwe Lauber, izvršni direktor MAN Energy Solutions. »Navdušeni smo, da naša rešitev toplotne črpalke igra ključno vlogo pri spodbujanju energetskega prehoda.«
Ogrevanje domov z obnovljivimi viri energije
Približno polovica vse porabljene energije v EU se, po podatkih Eurstata, porabi za ogrevanje in hlajenje stavb. Več kot 70 odstotkov te energije še vedno prihaja iz fosilnih goriv, večinoma zemeljskega plina.
Poročilo Mednarodne agencije za energijo iz leta 2023 je pokazalo, da je Finska vodilna država na področju podnebju prijaznega ogrevanja domov z uporabo toplotnih črpalk, ki jih uporablja kar 41 % stavb.
Približno polovica vse energije, porabljene za ogrevanje in hlajenje v državi leta 2021, je izvirala iz obnovljivih virov – a velik del tega je bil iz biomase. Pojavili so se pomisleki, da bi lahko Helsinki zamenjali premog in plin, ki poganjata sistem daljinskega ogrevanja z biomaso, kot je les.
Leta 2021 je mesto razpisalo natečaj za inovativne rešitve za razogljičenje ogrevalnega sistema finske prestolnice z nagrado v višini 1 milijona evrov. Izključili so biomaso kot dolgoročno rešitev zaradi pritiska, ki bi ga povzročil finski gozdarski sektor.
Projekt največje toplotne črpalke na svetu dokazuje, da je mogoče na trajnosten način ogrevati na tisoče domov. In s tem zmanjšati odvisnost od fosilnih goriv ali biomase. Helsinki tako ne le postavljajo nove standarde za daljinsko ogrevanje, temveč tudi navdihujejo druge evropske prestolnice pri njihovih prizadevanjih za energetsko preobrazbo.
Avtor: M.B.
Vir: euronews.com, YouTube
Viri slik: Freepik