Po vsem svetu se srečujemo z okoljskimi spremembami, ki zahtevajo prilagoditve in nove metode za zagotavljanje osnovnih virov. Med drugim tudi s preskrbo z vodo. Voda je vir življenja. Bila je tudi del prve industrije revolucije in je še vedno vodilna v mnogih gospodarskih panogah. Predvsem v kmetijstvu, predelavi hrane ter energetiki. Zaradi globalnih podnebnih sprememb se vse bolj soočamo s pomanjkanjem vode. S tem pa iščemo načine za trajnostno ravnanje z vodo.

Poraba vode v svetu in Evropi

Poraba vode se je v zadnjih sto letih za desetkrat povečala. Človeštvo za svoje potrebe letno porabi več kot štiri tisoč milijard kubičnih metrov vode. Vodilni porabnik vode je kmetijstvo, ki porabi 72 odstotkov. Industrija in energetski sektor porabita 19 odstotkov vode. Poraba v gospodinjstvih obsega najmanjši delež celotne porabe, in sicer 9 odstotkov.

Po podatkih evropske države zajamejo 243 milijard kubičnih metrov vode: 65 % iz rek, 24 % iz podzemnih vodonosnikov, 10 % iz umetnih zajetij in 1 % iz jezer.

Podatki o porabi vode v evropskih državah so globalno primerljivi: 40 % kmetijstvo, 28 % pridobivanje električne energije, 18 % preostala industrija, 12 % gospodinjstva in 2 % storitveni sektor.

Slika je simbolična.

Pomanjkanje vode in rešitve za trajnostno ravnanje z vodo

Srečujemo se z vse več težavami zaradi pomanjkanje vode. V zadnjih 30 letih se zaradi posledic globalnih podnebnih sprememb in višanja povprečnih letnih temperatur srečujemo z vse pogostejšimi in intenzivnejšimi sušnimi obdobji. Skoraj 30 odstotkov ozemlja EU je bilo v minulih letih prizadetih zaradi pomanjkanje vode ob sušnih obdobjih.

Trajnostno ravnanje z vodo s pomočjo sistemov za ponovno uporabo odpadne vode in izkoriščanje alternativnih virov bo v prihodnosti še bolj pomembno. Potrebno bo zagotoviti rešitve za čiščenje in ponovno uporabo odpadne vode, trajnostno koriščenje alternativnih virov vode ter recikliranje odpadkov iz procesov čiščenja vode.

Slika je simbolična.

V Sloveniji so v okviru projekta LIFE Hidaqua vzpostavili napredno tehnologijo in trajnostne procese, ki se prilagajajo novi realnosti – pomanjkanju vode v industriji. Podjetje Hidria je v sodelovanju z Zavodom za gradbeništvo Slovenije (ZAG) in partnerji, Inštitutom Jožefa Stefana, Geologijo Idrija, katalonskim inštitutom Eurocat in podjetjem Hidroquimia iz Španije oblikovalo projekt LIFE Hidaqua, ki bo z določenimi prilagoditvami prenosljiv tudi na druge industrijske panoge v Sloveniji.

Projekt LIFE Hidaqua za ponovno uporabo odpadne vode v slovenski industriji

Projekt celostno naslavlja vprašanje pomanjkanja vode v industriji in ponuja rešitve za ravnanje z industrijsko odpadno vodo, recikliranje odpadkov, ki nastanejo pri čiščenju vode, ter trajnostno upravljanje vode.

Trajnostni koncept ravnanja z vodnimi viri v industriji razvijajo in uvajajo v podjetju Hidria. Projekt tudi zasleduje cilj evropske komisije, da se količina vnovič uporabljene odpadne vode v EU do leta 2035 poveča z milijarde kubičnih metrov na leto na več kot šest milijard.

V projektu so v ta namen zgradili napreden premičen sistem za čiščenje vode, ki so ga namestili v koprski enoti podjetja Hidria. V sistemu so uporabili:

  • Tehnologije visokotlačne reverzne osmoze,
  • Tehnologije flotacije s stisnjenim zrakom,
  • Koagulacijo in filtracijo s ponovno uporabljenimi odpadnimi membranami iz reverzne osmoze, ki so bile regenerirane po inovativnem postopku.

S tem sistemom čistijo vse industrijske odpadne vode v koprski enoti podjetja Hidria do kakovosti za ponovno uporabo v industriji. Na leto tako očistijo štiri tisoč kubičnih metrov. Hkrati iz priobalne vrtine in zajete deževnice izkoriščajo somornico, s čimer bodo predvidoma zagotovili za več kot 40 odstotkov potreb po pitni vodi in s tem zagotovili neodvisen vir vode za lastne potrebe.  

Sistem za čiščenje in ponovno uporabo vode mora zagotavljati tudi zanesljivost delovanja in zahtevano kakovost vode, pri čemer ne sme ogroziti kakovosti proizvodov. Hkrati pa mora delovati s čim nižjimi obratovalnimi stroški, čim manjšo porabo energije in kemikalij. Zato imajo vzpostavljen stalni monitoring hidrogeoloških in geokemičnih parametrov.

V okviru projekta bodo vpeljali tudi tehnologije in pristope za recikliranje odpadkov iz procesa čiščenja vode.

Eden glavnih ciljev projekta LIFE Hidaqua je prenos trajnostnega koncepta ravnanja z vodo v industriji na lokalni in vseevropski ravni.

Avtor: M.B.

Vir: Finance.si

Vir slik: Freepik