V času kurilne sezone se soočamo s slabo kakovostjo zraka, zato se velja izogibati kurjenju na prostem. Kazni za kurjenje odpadkov in zelenega odreza v Sloveniji so visoke, saj zakonodaja natančno ureja, kako ravnati s temi materiali. Kurjenje na prostem urejajo številni predpisi, nadzor in urejanje pa izvajajo različna ministrstva in inšpektorati. Kurjenje zelenega odreza, kot so vejevje, trava in listje, ter drugih odpadkov na prostem je prepovedano, saj povzroča onesnaženje zraka in škoduje okolju. Za kurjenje rastlinskih ostankov v kmetijstvu pa je potrebno najprej ugotoviti, ali so na vašem kupu materiali, ki ustrezajo kriterijem za dovoljeno kurjenje.

Prepoved kurjenja organskih ostankov

Inšpektorat RS za okolje in energijo opozarja na ključne informacije:

a) Uredba o odpadkih, ki prepoveduje kurjenje organskih odpadkov, kot so obrezane veje, posušeni deli rastlin in podobno.

b) Uredba o ravnanju z biološko razgradljivimi kuhinjskimi odpadki ter zelenim vrtnim odpadom, ki določa, da je potrebno te odpadke kompostirati v hišnem kompostniku ali jih odložiti v posebne zabojnike, ki jih zagotavljajo izvajalci javne službe na način, določen s predpisi lokalne skupnosti.

Slika je simbolična.

Vsi komunalni odpadki, tudi tisti iz gospodinjstev, so strogo prepovedani za sežig. Prav tako v kurilne naprave ne sodijo star papir in karton, vlažen in kemijsko obdelan les (npr. iverne plošče), barvan in lakiran les, plastika, embalaža, krpe in drugi odpadki.  

Kaj lahko kurimo v naravi?

Inšpektorat RS za kmetijstvo, gozdarstvo, lovstvo in ribištvo pogosto prejme vprašanja zaskrbljenih kmetovalcev in državljanov glede prepovedi kurjenja ostankov obrezovanja drevja, plevela in drugih naravnih ostankov. Ti namreč povzročajo prašne delce, ki onesnažujejo zrak in predstavljajo nevarnost za zdravje ljudi.

Po pojasnilih inšpektorata je potrebno najprej ugotoviti, ali gre za odpadke ali naravne materiale, ki se v kmetijstvu ponovno uporabijo. »Po veljavni Uredbi o odpadkih je odpadek vsaka snov ali predmet, ki ga imetnik zavrže, namerava zavreči ali mora zavreči. Navedena uredba prepoveduje kurjenje vseh odpadkov na prostem, toda določa tudi, da odpadek niso naravni nenevarni materiali, ki nastajajo v kmetijstvu in se nadalje uporabljajo pri kmetovanju. 

To pomeni, da če materiali izpolnjujejo hkrati oba pogoja, torej da nastajajo v kmetijstvu in se tudi uporabljajo pri kmetovanju, niso odpadek in zanje ne veljajo predpisi o ravnanju z odpadki.«

Torej, če zakurjeni materiali niso odpadek, ker so namenjeni nadaljnji uporabi pri kmetovanju na kmetijskih zemljiških, gre za pravno dopustno ravnanje. »Nadaljnja uporaba teh materialov pri kmetovanju pomeni, da jih lastnik ni zavrgel ali nameraval zavreči, temveč jih uporablja ali jih bo uporabil pri kmetovanju, kar pomeni tudi, da je ravnal v smeri preprečevanja nastajanja odpadka.«

Uredba o varstvu pred požarom v naravnem okolju (gozdovi, gozdna zemljišča, območja na prostem) v zvezi s tem določa, da se mora urediti kurišče, ki mora biti obdano z negorljivim materialom. Kurišče je potrebno nadzorovati ves čas kurjenja ali sežiganja. Po končanem kurjenju ali sežiganju pa je treba ogenj in žerjavico pogasiti ter kurišče pokriti z negorljivim materialom, s čimer se zmanjša možnost požara.

Slika je simbolična.

Kazni za kršenje prepovedi kurjenje odpadkov

Nadzor nad upoštevanjem pravil ravnanja z odpadki in preprečevanja nedovoljenega kurjenja izvajajo občinski inšpektorji.

Posameznike, ki kršijo prepovedi, se lahko kaznuje z globo v višini od 500 do 4500 evrov. Pravne osebe in samostojni podjetniki, ki kršijo te predpise, lahko prejmejo še višje kazni, od 1000 do 6000 evrov.

Dovoljeno je le kompostiranje ali odlaganje zelenih odpadkov v za to predvidene zabojnike ali dogovor z lokalnim komunalnim podjetjem za poseben odvoz. Kurjenje rastlinskih ostankov pod določenimi pogoji je dovoljeno le v kmetijske namene (na primer za gnojenje s pepelom iz rastlinskih ostankov).

Z upoštevanjem teh pravil in pravilnim ravnanjem z odpadki lahko vsi skupaj prispevamo k čistejšemu zraku in bolj zdravemu okolju.

Avtor: M.B.

Vir: gov.si; sobotainfo.com; lokalno.svet24.si

Viri slik: Freepik