S hitrim povečevanjem svetovne populacije se soočamo z vse večjim izzivom zagotavljanja zadostne količine hrane. Obdelovalna kmetijska zemljišča so vse bolj omejena s prostorom in produktivnostjo. Tradicionalne metode pa prinašajo tudi obremenitev za okolje. Morda rešitev za prihodnost kmetijstva leži prav v gosto poseljenih mestih.
Kaj je vertikalno kmetijstvo?
V mestih prebivalstvo še naprej narašča, zato inovatorji iščejo naprednejše načine, kot je tradicionalno kmetovanje, da bi imeli dovolj hrane. Vertikalno kmetovanje je ena od rešitev, ki se uporablja že po vsem svetu. Vertikalno kmetijstvo omogoča pridelavo hrane v večplastnih strukturah, pogosto v zaprtih, nadzorovanih okoljih, kjer so temperatura, osvetlitev, vlažnost in voda skrbno regulirane.
Vertikalno kmetovanje ali »indoor kmetovanje« zagotavlja trajnostno rešitev za prehranjevanje naraščajočega prebivalstva na način, ki je veliko boljši za planet ter veliko bolj odporen in prilagodljiv ob podnebnih negotovostih in motnjah v dobavni verigi. Znatno zmanjša porabo fosilnih goriv (saj ni obdelovalnih strojev), odpravlja kmetijske odtoke, zmanjšuje porabo vode in pesticidov ter pridelke lahko prideluje vse leto.
Prednosti vertikalnega kmetovanja
Z omejenimi naravnimi viri bo v prihodnosti vse težje vzdrževati obseg pridelave hrane s tradicionalnimi metodami. Vertikalno kmetovanje ima številne prednosti, saj omogoča maksimalno produktivnost z minimalnim vplivom na okolje.
Manjša poraba vode in prostora
Kmetje lahko z vertikalnim kmetijstvom porabijo do 98 % manj vode in 99 % manj zemlje kot pri tradicionalnem kmetovanju, obenem pa pridelajo do 240-krat več pridelkov.
Celoletna pridelava
Pridelava pridelkov poteka skozi vse leto in ni odvisna od vremenskih razmer ali podnebja. Tako so minili časi, ko je bilo sadje in zelenjava na voljo le sezonsko.
Nadzorovano okoljsko kmetijstvo (CEA)
Notranje vertikalno kmetovanje pogosto vključuje tehnologijo Controlled Environment Agriculture ali CEA, ki z vrsto tehnologij zagotavlja optimalne rastne pogoje za rastline. Nadzoruje dejavnike, kot so temperatura, osvetlitev in vlažnost, da kmetom omogoči gojenje rastlin tudi na območjih, ki sicer ne bi bila primerna glede na podnebje.
Preskrba s hrano v gosto poseljenih in odročnih območjih
Na območjih, kjer nimajo dostopa do svežega sadja in zelenjave, lahko te dobrine z vertikalnimi kmetijami zagotavljajo. Ker to ne zahteva dolgotrajnega postopka pošiljanja in skladiščenja, lahko proizvedejo cenovno dostopno in hranljivo hrano tudi na težje dostopnih območjih (npr. v puščavi) brez dolgih transportnih poti.
Zmanjšana potreba po pesticidih
Zaradi nadzorovanega okolja so vertikalne kmetije manj izpostavljene škodljivcev, zato je uporaba pesticidov minimalna. Ti sistemi naravno preprečujejo škodljivce, zato ni potrebe po kemičnih pesticidih, ki lahko povzročijo druge težave.
Zmanjšanje emisij
Ker je vertikalne kmetije mogoče zgraditi v urbanih območjih, to zmanjša razdaljo potovanja proizvodov med pridelavo in prodajnimi mesti, kar zmanjša ogljični odtis. Hrana ostane dlje sveža, pri čemer nastane manj živilskih odpadkov in lokalnim prebivalcem ponudi bolj svežo in zdravo hrano.
Večja varnost hrane
Odpoklici hrane so pogost pojav. Poročajo o izdelkih, okuženih z E.Coli ali drugimi patogeni. Vertikalno kmetovanje praktično odpravi to težavo s skrbnim spremljanjem in nadzorom rastnih pogojev, kar preprečuje bolezni. V takem okolju je vnos kontaminatov veliko manj verjeten.
Ali lahko vertikalno kmetijstvo nahrani svet?
Vertikalno kmetovanje ponuja številne odgovore na sodobne izzive v kmetijstvu, vendar ni popolna rešitev. Nekateri pridelki preprosto ne bodo dobro uspevali v takšnih pogojih in bodo potrebne druge metode gojenja.
Kljub temu lahko vertikalne kmetije pomembno prispevajo k prehranski varnosti, saj omogočajo pridelavo sveže hrane na območjih z omejenimi pridelovalnimi površinami in brez skrbi zaradi podnebnih sprememb.
Do leta 2050 naj bi približno 80 % svetovnega prebivalstva živelo v urbanih območjih. Ta struktura prebivalstva bo pomenila večje povpraševanje po hrani na območjih, kjer je zemljišča za pridelavo hrane najtežje zagotoviti. Vertikalno kmetijstvo v velikih mestih omogoča izpolnjevanje teh potreb brez obsežnih obdelovalnih površin.
V prihodnosti bo vertikalno kmetijstvo verjetno imelo ključno vlogo pri zagotavljanju trajnostne prehrane, saj ponuja rešitev za bolj produktivno in okolju prijazno kmetovanje. Mnogi verjamejo, da vertikalno kmetijstvo predstavlja pomemben del prihodnosti kmetijstva.
Avtor: M.B.
Vir: sciencefocus.com; edengreen.com
Viri slik: Freepik