Ti gospodinjski predmeti bi lahko v vašo prehrano vnašali mikroplastiko

Mikroplastika se je tako razširila, da je postala težko sledljiva. Te majhne delce, ki izvirajo iz razgradnje večjih plastičnih izdelkov, povezujejo s številnimi zdravstvenimi težavami, kot so srčni napadi, težave s plodnostjo in rak. Nedavne raziskave kažejo, da lahko zmanjšajo število semenčic.

Študija iz Kanade iz leta 2019 je ocenila, da ljudje zaužijemo do 52.000 delcev mikroplastike na leto.

V zadnjem času je zanimanje za mikroplastiko močno naraslo. Iskanja po spletu na to temo so dosegla rekordno visoke ocene na Google Trends 100, kar poroča nemška okoljska organizacija CleanHub. Raziskava Univerze v Novi Mehiki je sprožila svetovno zanimanje, saj so ljudje začeli raziskovati, kako mikroplastika vstopa v telo in kako zmanjšati njeno prisotnost ali jo odstraniti.

V nadaljevanju predstavljamo pet glavnih izdelkov, ki so lahko vir mikroplastike v vašem gospodinjstvu, ter nasvete, kako jih nadomestiti.

Plastične deske za rezanje lahko prenašajo mikroplastiko v hrano

Glede na študijo Ameriškega kemijskega združenja (ACS) bi lahko samo plastične deske za rezanje hrane vsako leto povzročile prenos do 79,4 milijona delcev mikroplastike v hrano na leto (predvsem polipropilena). To pomeni, da bi uporaba plastične deske za rezanje lahko povečala tveganje za prenos mikroplastike v hrano.

Slika je simbolična.

Namesto plastičnih desk priporočamo uporabo kaljenih steklenih desk. Te so enostavne za čiščenje in običajno ne vsebujejo mikroplastike. Ali pa dobrih starih lesenih desk. Na trgu so na voljo tudi deske za rezanje, izdelane iz trpežnih papirnatih vlaken.

Posode za hrano v mikrovalovni pečici lahko sproščajo mikroplastiko pri segrevanju

Plastični izdelki z oznako »primerno za mikrovalovno pečico« lahko ob segrevanju sproščajo velike količine mikroplastike v hrano. Raziskava Univerze Nebraska – Lincoln iz leta 2023 je odkrila do 4 milijone mikroplastike na cm2 v določeni otroški hrani, ki je varna za mikrovalovno pečico.

Slika je simbolična.

Pod mikroskopom je bilo ugotovljeno, da ti delci ubijejo do 75 odstotkov gojenih ledvičnih celic, kar vzbuja zaskrbljenost glede morebitnih vplivov na zdravje ljudi.

Članek Ameriške akademije za pediatrijo priporoča, da se izogibamo izdelkom, ki so pakirani v embalaži, ki vsebuje ftalate, stiren in bisfenole. Te kemikalije so povezane z različnimi vrstami plastike in lahko negativno vplivajo na naše zdravje.

Mikroplastika v ledenih kockah

Tako kot mikroplastiko najdemo v ustekleničeni vodi, so lahko tudi plastični pladnji za ledene kocke vir onesnaženja. Čeprav je na tem področju manj raziskav, lahko zmrzovanje plastike povzroči izločanje mikroplastike v vodo. Podobno kot pri segrevanju plastike.

Trajnostna alternativa so pladnji za ledene kocke iz nerjavečega jekla. Ne le da izboljšajo estetiko pijače, ampak se tudi hitreje ohladijo in zamrznejo. Podobno so silikonski pladnji za ledene kocke prav tako priljubljena in varnejša možnost.

Papirnati kozarci niso tako okolju prijazni kot se zdi

Čeprav naj bi bili papirnati kozarci bolj okolju prijazni, presenetljivo v resnici prispevajo k onesnaževanju s plastiko. Večina papirnatih kozarcev vsebuje sloj tesnilne mase, ki je običajno sestavljena iz do 10 odstotkov polietilena visoke gostote (HDPE), ki preprečuje puščanje tekočine. To otežuje recikliranje, saj je potrebno ločevanje plastičnega sloja od papirja.

Uporaba papirnatih kozarcev za vroče pijače lahko povzroči sproščanje različnih kemikalij (fluoridi, kloridi, sulfati in nitrati), kar je razkrila študija iz leta 2021.

Izbira nerjaveče jeklene termovke za večkratno uporabo ne le da koristi okolju, ampak tudi zmanjša izpostavljenost mikroplastiki.

Čajne vrečke lahko v vašo skodelico vnesejo mikroplastiko

Presenetljivo je, da so mnoge čajne vrečke narejene iz netrajnostne polipropilenske plastike. Tudi papirnate čajne vrečke lahko vsebujejo sledi plastike v sloju tesnila, zaradi česar niso biorazgradljive in prispevajo k onesnaževanju z mikroplastiko.

Slika je simbolična.

Raziskava iz leta 2023, ki jo je objavila Univerza za zdravstvene vede Dow, je sprožila zaskrbljenost glede tega, kako lahko vroča voda, ki se uporablja za kuhanje čaja, sprosti na milijone mikroplastike iz teh vrečk. Razkrila je, da lahko ena skodelica čaja vsebuje do 3,1 milijarde nanoplastike zaradi čajne vrečke.

Poleg tega so v čajnih vrečkah pogosto prisotne tudi druge škodljive snovi, vključno s fluorovimi spojinami, aluminijem, bakrom, svincem, kadmijem, barijem in nitrati.  

Na srečo so čajni listi v razsutem stanju ponovno priljubljeni. Obstajajo tudi številne trajnostne alternative za kuhanje čaja, kot je uporaba čajnika iz litega železa ali kovinskega cedila.

Plastic Pollution Coalition celo priporoča uporabo bombažnih čajnih vreč, ki so bolj trajnostna alternativa.

Z uvedbo teh majhnih sprememb v vaši kuhinji boste zmanjšali tveganje za izpostavljenost mikroplastiki in prispevali k bolj trajnostnem življenjskemu slogu.

Avtor: M.B.

Vir: euronews.com

Vir slik: FreePik