Vsako leto 22. aprila po vsem svetu obeležujemo svetovni dan Zemlje, ki nas opozarja na pomen ohranjanja okolja, trajnostnega ravnanja in nujnosti ukrepanja za zaščito našega skupnega doma – planeta Zemlja.

Prvi dan Zemlje je bil organiziran že 22. aprila 1970 v Združenih državah Amerike, ko se je več kot 20 milijonov ljudi zbralo in izrazilo skrb zaradi onesnaževanja, izumiranja vrst ter uničevanja naravnega okolja. Od takrat se je gibanje razširilo po svetu – danes ga obeležujemo v več kot 190 državah. Generalna skupščina Združenih narodov je mednarodni dan Zemlje uradno razglasila leta 2009, s čimer je poudarila nujnost globalnega ukrepanja za zaščito okolja, upočasnitev podnebnih sprememb in zaustavitev izgube biotske raznovrstnosti.

Planet kliče na pomoč

Naša mati Zemlja nas danes bolj kot kadarkoli prej kliče k dejanjem. Zaradi podnebnih sprememb, človekovih posegov v naravo, krčenja gozdov, intenzivnega kmetijstva, sprememb v rabi zemljišč in grožnje preživetja divjih živali se hitrost uničevanja planeta povečuje.

Bioraznolikost izginja z alarmantno hitrostjo. Po podatkih Združenih narodov kar 1 milijonu vrst grozi izumrtje, kar je posledica predvsem človeških dejavnosti. Gozdovi, ki pokrivajo tretjino kopnega na Zemlji, izginjajo – vsako leto izgubimo približno 10 milijonov hektarjev gozdov, kar ustreza velikosti Islandije.

Onesnaževanje zraka in vode, prekomerno izkoriščanje naravnih virov ter nezdrave proizvodne in potrošniške navade povzročajo dolgoročno škodo, ki ogroža naš obstoj in kakovost življenja prihodnjih generacij.

Dan Zemlje 2025: »Naša moč, naš planet«

Organizacija EARTHDAY.ORG, ki vsako leto koordinira globalno mrežo aktivnosti, je za leto 2025 izbrala temo: »Our Power, Our Planet« (Naša moč, naš planet). Sporočilo je jasno: Čas je, da se združimo za čisto energijo in si zastavimo ambiciozen cilj – do leta 2030 potrojiti proizvodnjo električne energije iz obnovljivih virov na svetovni ravni.

Prvič v zgodovini človeštva imamo tehnologijo in znanje, da skoraj v celoti preidemo na čisto energijo in s tem:

  • zmanjšamo emisije toplogrednih plinov,
  • izboljšamo kakovost zraka in zdravja,
  • ustvarimo milijone novih delovnih mest,
  • omogočimo dostopno energijo tudi najrevnejšim skupnostim.

Obnovljiva energija je močna povezovalna sila, ki združuje različne države, regije in skupnosti. Dejstva o razvoju obnovljivih virov po svetu kažejo, da je prehod že v teku:

  • ZDA so leta 2023 proizvedle več sončne energije kot kadarkoli prej. Države, kot so Kalifornija, Teksas, Florida, Nevada in Arizona, vodijo solarno revolucijo.
  • Teksas, tradicionalno znan po nafti, je zdaj vodilni proizvajalec vetrne energije v ZDA.
  • Kitajska in ZDA izvajata ogromne naložbe v obnovljivo energijo. Kitajska je trenutno vodilna v svetu na področju vetra in sonca z dvakrat večjo zmogljivostjo v izgradnji kot ostali svet skupaj leta 2024.
  • Urugvaj že pokriva 98 % svojih potreb po elektriki z obnovljivimi viri.
  • Indija si je zadala cilj, da bo 50 % svoje energije pridobila iz obnovljivih virov do leta 2030.
  • V Keniji skoraj polovico elektrike pridobijo iz geotermalne energije.
  • Avstralija ima sončne celice na vsaki tretji hiši.
  • Brazilija pridobi kar 68 % elektrike iz hidroelektrarn, Danska več kot 50 % električne energije proizvede z vetrom.
  • V Evropi raste delež obnovljive energije tudi v Nemčiji, Španiji, Nizozemski in Italiji.
Slika je simbolična.

Stroški obnovljive energije padajo

V zadnjih desetih letih so se stroški proizvodnje solarnih kolektorjev znižali, zaradi česar niso le cenovno dostopni, temveč tudi pogosto najcenejša oblika električne energije.

Cene solarnih modulov so se med letoma 2010 in 2020 znižale za do 93 %. V istem obdobju so globalni ponderirani povprečni izravnani stroški električne energije (LCOE) za projekte solarnih fotonapetostnih podjetij padli za 85 %.

Poceni in čista energija ni več znanstvena fantastika – je realnost. In dostopna je več ljudem kot kadarkoli prej.

Varujmo okolje – iz spoštovanja do prihodnjih generacij

Svetovni dan Zemlje nas opominja, da okolje ni nekaj samoumevnega, temveč dar, ki smo ga prejeli od predhodnih generacij, zato ga ne smemo uničiti zaradi trenutnih koristi.

Premik k bolj trajnostni družbi se začne pri posamezniku. Preverite, kako trajnostne načine sprejemate v vsakdanje življenje, kot na primer:

  • Se izogibate plastiki za enkratno uporabo (v Sloveniji je letno več kot 60.000 ton odpadne plastike.).
  • Podpirate čebelam prijazne rastline – vsaka tretja žlica hrane je odvisna od opraševalcev.
  • Podpirate svetovno industrijo, lokalna podjetja z mislijo na prihodnost.
  • Uporabljate javni prevoz ali hodite peš.
  • Varčujete z energijo in vodo.
  • Udeležujete se dogodkov in delavnic ob dnevu Zemlje.
  • Delite informacije in navdihujete druge, da naredijo korak k trajnosti.
Slika je simbolična.

Z majhnimi koraki ustvarjamo velike spremembe. Le s skupnimi močmi lahko poskrbimo, da bodo tudi naši otroci in vnuki živeli na planetu, polnem življenja, zelenja in čistih rek.

22. april naj bo več kot le simbolni dan – naj bo začetek ali nadaljevanje naše skupne poti k bolj trajnostni in zeleni prihodnosti.

Za Zemljo. Za nas. Za prihodnost.

Avtor: M.B.

Vir: earthday.org

Viri slik: Freepik