Za mnoge je recikliranje že ustaljena navada – misel, da bi prazno embalažo mleka, pločevinko ali časopis vrgli skupaj v smeti, se zdi nesprejemljiva. Kljub temu pa se določeni materiali reciklirajo veliko redkeje kot drugi. Na primer v ZDA so leta 2018 reciklirali 68 % vseh papirnih izdelkov, medtem ko je bilo recikliranih le 37 % potrošniške elektronike.
Nereciklirana elektronika problem za naš planet
Pridobivanje surovin za izdelavo nove elektronike povzroča onesnaženje. Rudarjenje kovin je bilo v zadnjih 20 letih največji povzročitelj izpustov strupenih kemikalij v ZDA in zahteva veliko več energije kot njihovo recikliranje.
Poleg tega lahko elektronske naprave, ki končajo na odlagališčih, izločajo težke kovine in druge škodljive kemikalije v zemljo in vodne sisteme, kar ogroža zdravje ljudi, živali in okolja.
Dobra novica je, da je recikliranje elektronskih naprav učinkovito in pogosto izvedljivo. Če si vzamete čas, da jih pravilno reciklirate, obstaja velika verjetnost, da bodo vsaj njihovi deli ponovno uporabljeni.
Odpadne elektronske naprave oz. e-odpadki so: računalniki, pečice, mikrovalovne pečice, elektronske igrače, električno orodje, televizorji, radii, monitorji, mali gospodinjski aparati, štedilniki, pralni stroji, hladilniki ter tudi odpadne prenosne baterije in odpadne sijalke.
Medtem ko je plastiko težje in nedonosno reciklirati, je recikliranje kovin razmeroma preprosto. Ko je enkrat razvrščena, jo je mogoče stopiti in preoblikovati. Recikliranje kovin je postalo veliko bolj donosno, saj povpraševanje po elektroniki še naprej narašča. Recikliranje baterij je predpisano tudi z zakonodajo.
Najprej premislite o možnostih popravila in ponovni uporabi
Preden se odločite za reciklažo elektronske naprave, najprej razmislite, ali je mogoče njeno življenjsko dobo podaljšati. Na primer, telefon s slabo baterijo lahko postane rezervni zaslon za TV, zvočni sistem, univerzalni daljinski upravljalnik ali igralna konzola.
Če to ne pride v poštev, poskusite te trajnostne možnosti:
- Popravilo: Če radi popravljate, obstajajo priročni vodniki za popravilo številnih vrst elektronike. Na YouTubu je ogromno uporabnih videov, prav tako pa lahko preverite, ali je v vaši bližini servis, kjer lahko popravijo vašo napravo. Preprosto popravilo lahko napravi doda še leta uporabnosti.
- Prodaja ali zamenjava: Nekatera tehnološka podjetja in tehnične trgovine ponujajo programe zamenjave ali odkupa rabljenih elektronskih naprav. Stare naprave lahko prodate tudi na spletnih platformah, kot je na primer Bolha, da zaslužite vsaj nekaj denarja za nakup nove.
- Donacija: Dobrodelne organizacije sprejemajo večino elektronskih naprav. Tudi lokalne trgovine z rabljenimi predmeti in neprofitne organizacije so pogosto hvaležne za podarjene naprave.
Kako reciklirati stare naprave?
Če se odločite, da se znebite starega namiznega računalnika, na katerega se je nabiral prah v vaši garaži, ali morate zavreči neuporabljen kuhinjski pripomoček, ki ste ga impulzivno kupili, so tukaj najboljši načini za recikliranje elektronike:
- Oddajte jih v zbirni center: E-odpadke lahko oddate v namenska zbirna mesta, kot so zbirni centri (pri javnih komunalnih podjetjih), ulični zbiralniki e-odpadkov na ekoloških otokih ali uporabite spletne iskalnike, da najdete center za recikliranje elektronskih odpadkov. Prav tako bodite pozorni na zbiralne akcije recikliranja v vaši skupnosti – ali pa jih morda celo organizirajte sami.
- Prevzem na domu: Nekatere občine ponujajo prevzem elektronike na domu. Obrnite se na lokalno podjetje za recikliranje in se pozanimajte, ali ponujajo mesečne ali letne odvoze e-odpadkov ali lahko celo naročite odvoz.
Pomembni previdnostni ukrepi
Če je elektronska naprava poškodovana in je ni mogoče popraviti, jo reciklirajte, vendar upoštevajte naslednje korake, da zaščitite sebe in druge:
- Izbrišite podatke: Preden napravo zavržete, izbrišite vse osebne podatke. To zmanjša tveganje za zlorabo podatkov. Če ne veste, kako poenostaviti napravo na tovarniške nastavitve, poiščite vodnik – vendar pred tem varnostno kopirajte vse pomembne datoteke, ki jih še potrebujete.
- Očistite napravo: Elektronske naprave je dobro pred donacijo ali reciklažo dobro očistiti. Na ta način zmanjšate možnost prenosa bakterij, virusov ali glivic, ki se pogosto nahajajo na ohišjih elektronskih naprav. V večini primerov potrebujete le krpo, nekaj kapljic detergenta za pomivanje posode in nekaj tople vode.
- Preprečite nevarnosti: Če ima naprava vgrajeno baterijo, preverite, ali je treba pred reciklažo izpolniti kakšne posebne varnostne zahteve. Na primer odstranitev baterije, ali zaščito njenih priključkov, da ne bi povzročila požara ali eksplozije.
Premislite o nakupih v prihodnje
Kot pomemben korak k zmanjšanju elektronskih odpadkov so pomembne nakupovalne odločitve. Izberite naprave, ki so oblikovane za dolgotrajno uporabo, kot je na primer svetilka z zamenljivo baterijo, pametni zvočnik s prevleko iz tkanine, ki jo lahko enostavno odstranite ali očistite, ali polnilni kabel z dodatno ojačenimi ohišji, ki prenesejo vsakodnevno priklapljanje in odklapljanje. Lahko pa kupujete rabljeno ali obnovljeno tehnologijo in se vprašate, ali res potrebujete najnovejši model naprave.
Z majhnimi spremembami lahko prispevamo k bolj trajnostnemu ravnanju z elektronskimi napravami in zmanjšamo njihov vpliv na okolje.
Avtor: M.B.
Vir: nytimes.com
Viri slik: Freepik